W dzisiejszych czasach nie trzeba nikogo przekonywać jak ważny jest wygląd zewnętrzny. To nie tylko dobrze dobrany strój o odpowiednim kroju do naszej sylwetki. Kolor naszego stroju, włosów czy makijażu także ma wyjątkowe znaczenie! Często się spotykamy z oceną innych osób, słysząc, np. ależ ona wygląda fantastycznie, w tej chabrowej bluzce, oraz odmiennej ocenie. W wielu sytuacjach życiowych istotne jest pierwsze wrażenie i jak wiele decyzji może od niego zależeć. To właśnie analiza kolorystyczna czterech pór roku jest nieodzownym elementem kreowania wizerunku. Dzięki analizie kolorystycznej dowiesz się, w jakim kolorze wyglądasz najlepiej, jakie dobierać dodatki oraz w jakim kolorze makijażu jest Ci do tworzy.

Odpowiednio dobrana kolorystyka pomoże odzyskać młodszy wygląd, rozświetlić twarz, zyskasz świeży i wypoczęty wygląd. Natomiast nieodpowiednio dobrane kolory mogą wywołać negatywny skutek – nasza twarz może wyglądać na zmęczona, zmarszczki bardziej będą wyraźne, przez co możemy sobie dodać kilka lat. A kto chce wyglądać na starszą?

Każdy człowiek posiada swoją indywidualną paletę barw, która współgra z jego pigmentem. Za twórcę analizy kolorystycznej uważa się szwajcarskiego malarza, nauczyciela i kolorystę Johannesa Ittena, który analizując prace swoich studentów spostrzegł korelację pomiędzy doborem barw, jaki stosowali w autoportretach, a określonymi cechami ich wyglądu. Po latach utrzymujących się obserwacji dowiódł, że każda osoba wewnętrznie czuje, w jakich kolorach wygląda najlepiej. Wyodrębnił podzielił barwy na 4 grupy kolorystyczne, łącząc ich odcienie z nazwami pór roku: wiosny, lata, jesieni oraz zimy.

Wiosna i Jesień reprezentują ciepłe barwy natury charakterystyczne właśnie dla tych pór roku. Lato i Zima są w prawdzie przeciwstawnymi porami roku, ale mają jedną wspólna cechę – chłodne barwy. Na pewno nie raz zastanawiałyście się, którą porą roku jesteście.

Przykładowe przedstawicielki czterech pór roku

Przebieg analizy kolorystycznej:

Analiza kolorystyczna jest jednym z elementów tworzenie wizerunku danej osoby. Dzięki niej, możliwe jest odnalezienie i określenie gamy kolorów odpowiednich do wyglądu konkretnej jednostki. Podstawą do określenia właściwego typu jest między innymi:

– naturalny kolor skóry i opalenizny,

– kolor oczu i oprawy,

– naturalny kolor włosów,

– występowanie piegów i pieprzyków

– występowanie rumieńców pod wpływem emocji

Na analizę kolorystyczną najlepiej umówić się do osoby doświadczonej. Możemy przeprowadzać ja same z koleżanką, ale wtedy, nie zawsze może zakończyć się efektem pozytywnym. Przed przystąpieniem do procedury trzeba zmyć makijaż, wyjąć kolorowe soczewki kontaktowe, zdjąć wszystkie ozdoby i biżuterię. W przypadku, gdy włosy są farbowane zakrywamy je opaską o odcieniu ecru tak, aby okalała twarz. Pamiętajmy, aby na 2 tygodnie przed planowanym analizą kolorystyczną nie opalać się na słońcu, jak również nie korzystać z solarium i środków brązujących. Istotne jest, aby analiza kolorystyczna została przeprowadzona w dobrze oświetlonym pomieszczeniu, które imituje naturalne światło, osoba siedzi twarzą w kierunku padającego światła. Najlepiej, jak jest przeprowadzona w słoneczny, pogodny dzień, bo kolor cery oraz włosów najlepiej widać w naturalnym oświetleniu. Następnie kolejno upina się chusty wokół twarzy z każdej pory roku. Jest kilka technik dobierania chust, aby określić właściwy typ urody.

 

Co zyskujemy dzięki analizie kolorystycznej?

Przede wszystkim znając swoja kolorystykę unikniemy zakupowych pomyłek, a co za tym idzie, zbędnego wydawania pieniędzy.

Odpowiednio dobrane kolory potrafią odmłodzić, cera nabierze zdrowszego kolorytu, będzie wyglądała świeżo, włosy i oczy nabiorą blasku.

Znając swoją paletę barw szybko zauważysz, że wszystko do siebie pasuje i nauczysz się komponować ubrania. Co jest bardzo praktyczne, np. przy pakowaniu walizek.

Nie będziesz już odbierana, jako osoba mało kompetentna, przez to, że do tej pory nie radziłaś sobie z wizerunkiem zewnętrznym – analiza kolorystyczna jest wspaniałym rozwiązaniem dla osób zapracowanych, odnoszących sukcesy w swojej profesji.

zona w słoneczny, pogodny dzień, bo kolor cery oraz włosów najlepiej widać w naturalnym oświetleniu. Następnie kolejno upina się chusty wokół twarzy z każdej pory roku. Jest kilka technik dobierania chust, aby określić właściwy typ urody.

Czy analizę kolorystyczną przeprowadza się raz na całe życie?

Życiu kobiety są okresy, kiedy organizm produkuje większe ilości hormonów, w wyniku, czego może się zmieniać zabarwienie skóry, włosów, oczu. Także, wraz z upływem lat, koloryt ulega zmianie – przyciemnieniu lub rozjaśnieniu. Dlatego też, analizę kolorystyczną powinno się przeprowadzić, kilka razy w życiu

.