Święta to czas spotkań rodzinnych przy stole a przy okazji odświętnych ubrań, wtedy każdy z nas chce pięknie wyglądać. I bardzo dobrze. Tylko czasami coś pójdzie nie tak lub coś się przytrafi, ponieważ nie przewidzieliśmy, że nasze ubranie może być nie do końca odpowiednie. Dlatego aby zapobiec tym wpadkom postaram się Wam je w tym odcinku naświetlić.
Przygotowałam 6 porad zarówno dla kobiet jak i mężczyzn.

Całość możesz obrzeżyć na moim kanale YouTube :

https://youtu.be/9qIbyPya1sA


Kapcie – postrach świątecznego stroju.

Zarówno Twojego jak i Twoich gości. Przygotowując się do Świąt zadbaj proszę również o to, że mimo, iż spędzasz je w domu, to Twój stroj uzupełnią odpowiednio dobrane buty, a nie wygodne i znoszone kapcie. Je zostaw do piżamy, w którą się wśliźniesz tuż przed pójściem spać, a do pięknej sukienki czy spódnicy lub eleganckich spodni warto wybrać ładne buty. Jeśli chcesz, żeby było wygodniej, bo będziesz biegać między pokojem a kuchnią donosząc świąteczne potrawy niech będę to piękne balerinki lub buty na niezbyt wysokim obcasie.


A co z kapciami dla gości. Znasz to, prawda? Przychodzisz pięknie wystrojona do rodziny, a ciocia każe Ci jeszcze w progu zdejmować buty i zakładać kapcie…lub o zgrozo, biegać w ogóle bez niczego, bo tylu kapci brak. A może sama jesteś taką ciocią od kapci? 😉


Pamiętaj -według powszechnie przyjętych zasad goście powinni pozostać w obuwiu w czasie odwiedzin. Rolą gospodarzy jest ugoszczenie i nie powinien wymagać zdejmowania obuwia. Niestety często jest tak, że czystość podłóg i dywanów jest ważniejsza od jakichkolwiek zasad. Jeśli wiesz więc że gospodarz czy gospodyni każe Ci zdjąć buty i żeby od razu nie wywołać pierwsze wojny rodzinnej zabierz ze sobą buty na przebranie. Bo chociaż według zasad soviar vivre nie powinno się wymagać od gości zdejmowania obuwia to najważniejsze jest dostosowanie się do sytuacji.


Rękawy w talerzu

To częsta wpadka. Patrząc na zbyt obfity mankiet, falbankę możemy zgadnąć czy była ryba po grecku czy barszcz. Wybierając więc elegancką bluzkę czy sukienkę zwróćcie uwagę na rękawy i mankiety tejże. Rękawom w kształcie dzwonu, z falbaną czy z dużą bufką wokół nadgarstka powiedz zdecydowane „nie”. Nie chcesz spędzić świątecznego czasu kontrolując niesforne rękawki by się nie ubrudzić. Ponadto rękawy trzy czwarte zawsze nadają lekkości sylwetce.

Dobór krawata i zapinanie marynarki
Drodzy Panowie, dobór krawata to ważna rzecz i na Święta jak najbardziej wypada założyć, ale dzisiaj chcę Wam przypomnieć o….jego długości. Tak jak u Kobiet rękawy mieszają w zupach to u Panów tą role pełni często krawat. Jaka powinna być jego długość? W przypadku klasycznych krawatów zasada jest żelazna – w pozycji stojącej powinien on sięgać do górnej krawędzi paska od spodni. I tyle! Nie ma tu żadnego pola negocjacji. Ta długość powinna również zapewnić, że krawat nie będzie sprawdzał temperatury dania na talerzu.


Jak już jesteśmy przy Panach to porozmawiajmy o marynarce. Uwielbiamy, jak wyglądacie jak James Bond i Święta są najlepszą okazją na domowe użycie marynarki. Częsta gafa z tą częścią garderoby to zapinanie jej przy zasiadaniu do stołu.
Marynarki zapinane na dwa lub trzy guziki zawsze należy odpiąć przy zasiadaniu i ponownie zapiąć przy wstawaniu – ale uwaga – tylko górny guzik. Wyjątkiem jest marynarka dwurzędowa. Marynarka zawsze powinna być zapięta przy formalnych okazjach – dlatego dwurzędówki zostawcie w szafie.


.Sprawdźcie przed wyjściem jak strój uklada się zarówno jak stoisz ale też jak siedzisz. Po czasie pandemii niektórym z nas przybyło tu i ówdzie parę centymetrów. Jeśli nawet udało Ci się wejść w odświętny strój warto sprawdzić czy siedząc nie będziemy robić konkurencji baleronikowi ściśniętemu sznureczkiem 😉 Nie o taki wygląd i komfort nam chodzi.

Zaplamione ubranie.

Zdarza się każdemu zabrudzić ubranie barszczem czy kompotem lub inna potrawą, ale nie wypada siedzieć w zaplamionej odzieży przy stole. Panowie warto pamiętać o koszuli na zmianę. Panie warto nosić ze sobą chustkę – apaszkę, która wszystko zatuszuje. Jeśli nie widziałaś mojego triku z apaszką, która zmienia całą stylizację, zapraszam Cię na mojego Instagrama. Paniom tez przypominam o dodatkowej parze rajstop, bo te lubią się nam porwać w najmniej odpowiednim momencie. Ja zawsze mam przy sobie dodatkową parę moich ulubionych rajstop @mona

Kochani to wszystko na dziś. Mam nadzieję, że Wam się podobał ten odcinek? Zapraszam Was też na mój profil na Instagramie i facebooku. A przy okazji rodzinnych, zdrowych i radosnych Świąt w fajnych stylówkach!