Dla każdej z nas kobiecość kojarzy się z czymś innym. Każda ma swoją definicję kobiecości. Każda ma swój sposób bycia, poruszania się, swoje potrzeby, wartości, temperament, osobowość, marzenia, pragnienia i wiele innych pięknych rzeczy.  Według mnie kobiecość zaczyna się w głowie. Od tego jak sama na siebie patrzysz i co o sobie myślisz.

Nikt z nas nie jest idealny i bardzo dobrze. Zawsze możesz znaleźć coś co Ci się nie podoba. Nie taki nos, nie taki wzrost, nie takie włosy czy waga nie ten rozmiar I co z tego? Kobiecość to coś więcej niż wygląd, ładna sukienka czy nowe szpilki. To coś wiele głębszego i piękniejszego, co masz w sobie, co ukazuje się na wiele sposobów. I dziś chcę się podzielić swoimi spostrzeżeniami, jak ja widzę odkrywam swoja kobiecość w tych trudnych czasach. 

Emocje 

Moim zdanie na kobiecość wpływają emocje. Mamy trudne czasy, pandemia, kryzys gospodarczy, wojna, nie jest to łatwo ogarnąć emocjonalnie. Życie stawia nas w różnych sytuacjach. Pojawiają się różne emocje od tych pięknych które są pożądane, ale i te trudne które są często wypierane. Uważam , że żadna emocja nie jest zła, bo każda niesie informację o nas samych. Emocje są odpowiedzialna na myśli, które przypisują wydarzeniom. Uważność na siebie jest bardzo ważna.  Co się z nami dzieje w danym momencie, pozwala nam kontrolować nasze myśli i emocje, w którym kierunku płyną.

Podzielę się z Wami swoim ćwiczeniem które praktykuję , pisanie codziennie rano “listów” do siebie co czujesz jakie mam emocje do siebie, niektórzy nazywają to dzienniczkiem uczuć. Chodzi o to żeby wylać z siebie wszystko na papier. Ćwiczenie jest czasochłonne bo zalecane jest aby wykonywać je przez 30 minut – ale warto robić codziennie bo to ty projektujesz swoją rzeczywistość. Oprócz tego bardzo kobiece jest mówienie co czujesz w każdej sytuacji, zwłaszcza tych trudnych emocji. Bo nikt nie siedzi w twojej głowie i się nie domyśli co ty czujesz, co w tobie siedzi. Fajnie jest rano zadać pytanie z jaką intencją dziś wstaję? Czy to co myślę jest prawdziwe, czy to tylko moje wyobrażenie? To również wprowadza nasz w lepszą energię . 

Wartości

Każda z nas ma własny niepowtarzalny system wartości, który nas definiuje. Byś może wydaje ci się, że jesteś nie atrakcyjna, czy mniej kobieca to zachęcam ciebie do zmierzenia się ze swoimi wartościami, czasem trzeba niektóre odrzucić, jako nie swoje, te np. Narzucone z dzieciństwa. Kiedy odkryjesz własne wartości i zaczniesz zgodne z nimi zyć . Wtedy stajesz się bardziej świadoma siebie, wiesz kim jesteś, jaka jesteś, co dla Ciebie ważne, dlaczego robisz to co robisz. to ułatwia podejmowanie codziennych decyzji, a nawet stawiania granic w kontaktach z ludźmi. Daje poczucie spełnienia, harmonii i szczęścia. Pozwala Ci kierować swoim życiem, wybierać to co dla mnie jest ważne, żyć w zgodzie ze sobą, Jeśli np. Moją wartością jest lojalność to w moim życiu nie będzie miejsca np. Na osoby które są nie lojalni wobec mnie.

Zachęcam ciebie do stworzenia listy Jestem kobieca bo moimi wartościami są:…. 

Praktykowanie wdzięczności

Praktykowanie wdzięczności również rozwija moją kobiecość. Pierwszy raz z wdzięcznością spotkałam się 10 lat temu i przyznam szczerze, że wymienienie 5 rzeczy, które spotkały mnie w ciągu dnia – nie było łatwym zadaniem, wynikało to głównie z ciągłego porównywania się z innymi. Że inni mają lepiej wiec za co ja mam dziękować. 

Kiedy zrozumiałam, że bycie wdzięczną to przyjęcie postawy otwartości, akceptacji i miłości do siebie i do tego co się przydarza, oraz co mnie otacza. Bycie wdzięczną,  to umiejętność doceniania tego co już mam, co osiągnęłam, to kim jestem, jaka jestem, zauważanie dobra w małych rzeczach. Zatrzymywanie się w codziennym pędzie, biegnąc przez życie łatwo jest zapomnieć jak wiele mamy i jak wiele dostajemy każdego dnia. Dziś wypisanie 5-10 rzeczy za które jestem wdzięczna, które mnie spotkały w ciągu dnia przychodzi mi to z lekkością po mimo, że moje , życie nie jest idealne. Zdarzają się trudne momenty.

Nie chodzi tutaj o zdobywanie kolejnych dyplomów czy przebiegnięcia maratonu, ale zauważanie w codziennym życiu pozytywnych drobiazgów, bo to one robią nam dzień, i to może być chociażby uśmiech od obcej osoby, powiedzenie sąsiadce dzień dobry, to może być wdzięczność za to, że ktoś sprawi nam komplement, że mamy za co kupić śniadanie, że mamy gdzie spać.  

 Dajcie znać w komentarzu czy praktykujecie wdzięczność. Jeśli nie to zachęcam Ciebie już dziś do praktykowania wdzięczności do zapisywania codziennie przed snem co dobrego Ciebie spotkało. Uwierz mi to działa. Czekanie na coś niezwykłego, co odmieni los może nigdy nie nastąpić, a szukając mocniejszych doznań nie zauważamy urody małych rzeczy. Czasem czekając na coś wielkiego, można przeczekać całe życie. Dlatego warto dostrzegać piękno w zwykłym dniu. 

Szacunek do siebie

Jak dla mnie szacunek do siebie jest bardzo atrakcyjny i kobiecy. Szacunek do siebie to stanie po swojej obronie, to nie zdradzanie siebie, bycie wierną swoim wartościom. Jeśli chcesz, aby inni szanowali Cię, musisz sama zacząć siebie szanować. Traktuj siebie z miłością i życzliwością. Akceptuj siebie taką jaka jesteś, nie jesteś ani lepsza ani gorsza od innych. Bądź świadoma swojej wartości jaką posiadasz, gdy jesteś sobą.  

Nie jesteś odpowiedzialna za to co czują lub myślą inni. Zawsze ktoś się znajdzie gdzie nie będziesz spełniać czyichś oczekiwań, powinności. Odpowiadasz za siebie, za swoje myśli, emocje i zachowanie. Nie każdy będzie ciebie lubił i to jest ok, bo nie każdy ma takie wartości jak ty, nie każdy ma taką energię jak ty. W relacji z drugim człowiekiem dużo mniej liczy się kim jesteś, a bardziej jaka jesteś, co możesz dać komuś. Może nie zawsze ale w dużej mierze, tylko dając otrzymasz. Nie musisz mieć kilkadziesiąt relacji znajomych, ale w każdej bądź uważny na drugiego człowieka, na jego uczucia, potrzeby. Ludzie zapamiętują to jak się przy nas czują. Również  pamiętaj aprobata innych lub jej bark nie stwarza cię jako kobiety.  

Szacunek do siebie wyraża się po przez postawę działania.. Nigdy nie lekceważ siebie , nie lekceważ swoich osiągnięć, bez względu na to jak małe mogą się wydawać. Inni nie uwierzą w Ciebie jeśli ty sama tego nie zrobisz. 

Szacunek do siebie to asertywne mówienie “nie”. Ty sama powinnaś wiedzieć, czego chcesz, co ci pasuje, a co, nie. Jeśli nie stawiasz granic, zdradzasz siebie. W ten sposób ignorujesz swoje pragnienia i potrzeby.  

Dziewczyny odkrywajcie swoja kobiecość każdego dnia. Zawsze miej dobre zdanie o sobie, odkrywaj swoją mądrość, czuj się sama ze sobą wspaniale, bądź prawdziwa. Dajcie znać w komentarzu jak wy dbacie o swoją kobiecość.